Ak pre seba vyberáme vhodný kufor, prvé dilema ktoré nastane bude, z akého materiálu by mal byť. Je to asi najfrekventovanejšia otázka ktorú dostávame od zákazníkov, najčastejšie v podobe "Ktorý je lepší?". Je to asi tak rovnaké ako dilema pivo alebo víno, mačka alebo pes, hory alebo more atď.
Na našich stránkach pred časom bežala anketa v ktorej s miernym náskokom vyhrali škrupinové kufre. Tie sú tiež v našich obchodoch o niečo predávanejšie. Zákazníci oceňujú ich farebnú variabilitu a kreatívne tvary. Sú ale preto lepšie?
Pri výbere je vedľa vzhľadu dosť podstatné členenie vnútorného priestoru. Textilné kufre majú jednoliaty priestor s horným vekom, škrupina ma dve navzájom oddelené priestory a je pozdĺžne rozdelený na dve polovice.
Ak máte jasno ktorá z týchto možností vám vyhovuje, máte napol rozhodnuté. Pokiaľ stále váhate, ponúknem ďalšie vlastnosti na porovnanie.
Textilní (či látkový) kufor- nejčastejším výrobným materiálom je polyester a jeho rôzne variácie. Tieto kufre bývajú obecne o niečo ľahšie ako plastové ale tieto rozdiely sa postupne vyrovnávajú. Ako najväčšiu výhodu vnímám vonkajšie vrecká ktoré škrupinové kufre nemajú. Priaznivci textilných kufrov svoju náklonnosť zdôvodňujú často argumentom že do nich "viac napchajú". Takéto preplňovanie však nedoporučujeme, hlavne u tých lacnejších takto často dochádza k poškodeniu zipsu.
Textilná skupina kufrov má tiež väčšiu variabilitu koliesok, volíme medzi dvoj a štvorkolieskovou variantou. Častejším javom býva tiež prítomnosť expandéru, teda prídavného zipsu určeného k zväčšieniu úložného priestoru. To je funkcia spotrebiteľmi veľmi žiadaná. Pokiaľ ide o nevýhody, jednu z nich som zažil na vlastnej koži keď sa mi kufor vrátil na letisku rozpáraný po celej dlžke a polovica vecí mi chýbala. Niekomu tiež môže vadiť skutočnosť že textil ľahko vstrebáva rôzne pachy či väčšia náklonnosť k znečisteniu.
Škrupinový (alebo plastový) kufor- je aktuálne populárnejší, umožňuje väčšiu kreativitu designérov. Toto opäť neplatí pre tovar z hypermarketov alebo čínských e-shopov. Tam je jasná úloha, súdruhovia v Číne musia vyrobiť za minimálnu cenu a s minimálnou spotrebou materiálu niečo čo sa dá lacno ale zároveň s vysokým ziskom predať. Ich trvanlivosť býva preto rovnako dlhá ako u potravín vo vedľajšom regále. Tie skutočné kufre ktoré môžete vidieť vo špecializovaných predajniach sú však väčšinou veľmi vkusné a nápadité.
Výhodou škrupiny (alebo hardshell pre svetákov) je ľahšia údržba. Znečistenie sa dá odstrániť aj vlhkou handrou. Kvalitná škrupina je naviac odolná proti sadistickým nakladačom na letisku, takže vajíčka či porcelán majú väčšiu nádej na prežitie. Nevýhodou je absencia vonkajších vreciek (až na drobné výnimky) a radosť z nich nemajú ani priaznivci dojkolieskových modelov, pretože ty sa v plastovej verzii skoro nevyrábajú.
Ešte by som v krátkosti zmienil zvláštnu skupinu kufrov a to hliníkové, ktoré majú svoju vernú skupinu priaznivcov. Výhoda týchto kufrov je veľmi vysoká odolnosť, elegancia a prestíž. Nevýhodou je vyššia hmotnosť a hlavne cena ktorá se u tých najprestížnejších značiek počíta na tisíce.
Správnejšie je teda pýtať se nie ktorý z matariálov je najlepší, ale ktorý najviac vyhovuje vašim potrebám. Lebo pre každého je ten najlepší nejaký iný. Pokiaľ stále nie ste rozhodnutí, neváhajte nám napísať či zavolať.
Buďte pripravení na cesty s Kufrlandom. Štefan Baláž